top of page

CARMEN 

Carmen to zarówno projekt artystyczny jak i opowieść o więźniarkach, poznanych przez artystkÄ™ podczas piÄ™ciu dni spÄ™dzonych w areszcie w stanie Kalifornia. Na pustyni, w pobliżu granicy z Meksykiem, Agnieszka Pestka wraz z koleżankÄ… - tytuÅ‚owÄ… Carmen - zostaÅ‚y zatrzymane i oddelegowane do najbliższego aresztu przez tamtejszÄ… straż granicznÄ… z powodu braku dokumentów, które zostawiÅ‚y w mieszkaniu. GÅ‚ównymi wspóÅ‚osadzonymi byÅ‚y więźniarki nie posiadajÄ…ce amerykaÅ„skiego obywatelstwa. 

 

Po piÄ™ciu dniach, artystka z pomocÄ… prawników mogÅ‚a opuÅ›cić areszt i postanowiÅ‚a podzielić siÄ™ swojÄ… historiÄ… w formie dwuczęściowego projektu artystycznego. Pierwsza to część wizualna, na którÄ… skÅ‚ada siÄ™ pięć wielkoformatowych prac na pÅ‚ótnach, eksponowanych przez artystkÄ™ dotychczas na Å‚onie natury (miejscu automatycznie kojarzonym z niezależnoÅ›ciÄ… i wolnoÅ›ciÄ…, ale także kobiecoÅ›ciÄ… i nieprzewidywalnoÅ›ciÄ…). Drugim ogniwem jest opowieść w postaci książki opisujÄ…cej caÅ‚Ä… historiÄ™ Pestki, Carmen ale i więźniarek. Zawiera ona subiektywny zapis o zÅ‚ożonych siostrzeÅ„skich relacjach, które udaÅ‚o siÄ™ wypracować w tak krótkim czasie. Artystka przywoÅ‚uje przeprowadzone rozmowy z więźniarkami oraz zapamiÄ™tane kadry, twarze i życiowe historie. 

 

Projekt pozwoliÅ‚ wypuÅ›cić na wolność chociaż wspomnienie poznanych kobiet. Ich swoisty pomnik lub też ukÅ‚on w ich stronÄ™ zostaÅ‚ uksztaÅ‚towany przez artystkÄ™ poprzez artystycznÄ… kreacjÄ™ postaci Carmen - w rzeczywistoÅ›ci koleżanki Pestki, a w projekcie bohaterki uosabiajÄ…cej opowiedzianÄ… historiÄ™. W piÄ™ciu sekwencjach, intensywny czerwony kolor symbolizujÄ…cy ogieÅ„, utrwalony na biaÅ‚ym surowym materiale, sukcesywnie pochÅ‚ania delikatnie zarysowanÄ… nagÄ… sylwetkÄ™ kobiety. Artystka budujÄ…c postać heroski, zwraca uwagÄ™ na trudnoÅ›ci i problemy z jakimi mierzy siÄ™ wspóÅ‚czesna kobieta - uczuciem zwÄ…tpienia w samÄ… siebie, uwiÄ™zieniem w dotychczasowym życiu, niewolÄ…, ucieczkÄ…, walkÄ… pÅ‚ci i ograniczeniami z tym zwiÄ…zanymi - wszystkimi tymi doÅ›wiadczeniami, które przez pięć dni byÅ‚y skumulowane w jednej niewielkiej celi. Carmen na pÅ‚ótnie pozostaje nieÅ›miertelna, nieruchoma i wzmocniona przez niszczycielski żywioÅ‚ ognia (symbol wolnoÅ›ci), a prawdziwa historia zostaje opowiedziana w formie artystycznej narracji Å‚Ä…czÄ…cej w sobie elementy dziennika artystki oraz opowieÅ›ci z wielopoziomowym przekazem. 

 

    Ważnym aspektem jest propozycja wystawiennicza, którÄ… wypracowaÅ‚a artystka w ostatnich miesiÄ…cach. Agnieszka Pestka realizuje obecnie ,,wyjÅ›cie w PolskÄ™”, polegajÄ…ce na prezentacji piÄ™ciu pÅ‚ócien w otwartych przestrzeniach, w różnych częściach kraju. DziÄ™ki temu zabiegowi wspominane więźniarki w sposób symboliczny stajÄ… siÄ™ wolne od wszelkich ograniczeÅ„. PowiewajÄ…ce na wietrze prace to delikatna interwencja artystyczna, która zostaje nastÄ™pnie utrwalana na fotografiach. Ponieważ Carmen to dzieÅ‚o procesualne, na niektóre efekty trzeba bÄ™dzie jeszcze chwilÄ™ poczekać. Kolejne odsÅ‚ony projektu przewidujÄ… wizyty w wielu zaskakujÄ…cych lokalizacjach i kolejne dokumentacje fotograficzne. W tym roku kalendarzowym, Carmen zostanie zaprezentowana w jednej z warszawskich kwiaciarni oraz w Å‚ódzkiej Starej Drukarni. Agnieszka Pestka to zwolenniczka wolnego dostÄ™pu do sztuki i eksponowania jej w przestrzeni publicznej i nieoczywistych miejscach, tak aby odbiorcy nie czuli barier w oglÄ…daniu i interpretowaniu sztuki wspóÅ‚czesnej.
 

Praca powstała w mojej głowie już w dniu wyjścia z więzienia i jest dedykowana poznanym tam więźniarkom.

IMG_0231.JPG
  • Black Instagram Icon

© 2022 Pestka | All rights reserved.

bottom of page